Orteza – najważniejsze informacje

Orteza to rodzaj aparatu ortopedycznego, dzięki któremu możliwe jest skuteczne unieruchamianie stawów.

Tego typu urządzenia świetnie zastępują opatrunki gipsowe. Stosuje się je przy rozmaitych urazach, w tym np. zwichnięciach, skręceniach, zerwaniu więzadeł itd. Czasami mogą być pomocne przy leczeniu złamań, szczególnie jeśli doszło do przerwania kości płaskiej i krótkiej.

Dlaczego orteza jest lepsza od gipsu? Powodów zmiany tradycyjnego leczenia jest wiele. Przede wszystkim orteza cechuje się mniejszą wagą. O wiele łatwiej ją nosić niż gips. Ponadto orteza nie wywołuje żadnych odparzeń, jest o wiele bardziej higieniczna (można ją ściągać). Gips nie może być ruszany aż do momentu zgięcia. Orteza pozwala na oglądanie rany. Ma to duże znaczenie, ponieważ często po zdjęciu gipsu okazywało się, że kończyna nie wygląda dobrze.

Zdecydowanie najważniejszą zaletą ortezy jest idealne dopasowanie do kończyny. Ze względu na to, że ortezę można przesuwać i delikatnie „ustawiać” możliwe jest poprawienie opatrunku np. po zejściu opuchlizny. W przypadku gipsu jest to niemożliwe.

Ortezy dzieli się przez wzgląd na konstrukcję (sztywne, półsztywne, miękkie) i funkcję (stabilizujące, kompensacyjne, korekcyjne, kompresyjne).